Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care este termenul de solutionare a unei cereri de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care este termenul de solutionare a unei cereri de interes strict personal ?

Stiu ca atunci cand depui o cerere la o institutie de stat sau o firma cu capital majoritar de stat poti sa citezi ca si baza legala 544/2001 - accesul la informatii de interes public.

Ce lege se refera insa la dreptul meu de a primi de la o autoritate publica niste date sau acte strict personale, de pilda o copie dupa un contract dintre mine si acea autoritate, sau care este stadiul in care afla analiza unui dosar de retrocedare, sau o cerere de reevaluare a unei plati. Este vorba despre 554/2004 ?

Termenele din 544 art 7 sunt valabile si in cazul cand nu e vorba despre date cucaracter public ?
Termenul de solutionare,respectiv de raspuns la petitii este de 30 zile ,conform OG nr 27/2002 publicat in MOf Partea 1 nr 84/01.02.2002
Art.7 din Legea nr.544/2001 se referra la informatiile de interes public. ... prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei.

Potrivit art.1 alin.1 din Legea nr.554/2004, orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât şi public.

Nesoluţionare în termenul legal a unei cereri - faptul de a nu răspunde solicitantului în termen de 30 de zile de la înregistrarea cererii, dacă prin lege nu se prevede alt termen.
To nu mi-e clar, si stiu de ce insist - de cate ori am avut de-a face cu autoritatile, facand o cerere, nu s-a intamplat o singura data sa nu iasa cu scantei, datorita interpretarii legii.

Informatie de interes public, da ? In acest caz, legea ii da 10 zile autoritatii, ca sa raspunda. Treizeci doar in caz de exceptie, cu motivare scrisa catre petern.

Informatie de interes personal, pe de alta parte... pai delimitarea asta intre ce este de interes personal pentru ca autoritatea sa poata da raspunsul in 30 de zile fara alte explicatii in prealabil, si ce e de natura publica, ca sa pot cere in 10 zile, are culoarea GRI.

Ca dupa ce trec astea 30 de zile pot apela la 544, am inteles. Dar atunci cand cer, cum am mai spus, o informatie de genul in ce hotarare a consiliului local s-a decis taierea copacilor din fata casei mele - asta este informatie si de interes general, pentru ca acei copaci dadeau umbra si oxigen orasului, nu numai mie, dar si de interes personal.

Stiu ca pare intotocheat ce spun, insa vreau sa-mi cer scuze, asa gandesc acesti indivizi cu care ne batem deseori, depunand o cerere sau alta. Este extrem de dificil sa ai logica lor, si tocmai de aceea doresc sa preintampin in viitor situatii cand ei spun ca ceea ce vad nu este adevarat.

O sa concult legea aceea din 2002, multumesc
noiklosa a scris:

Informatie de interes public, da ? In acest caz, legea ii da 10 zile autoritatii, ca sa raspunda. Treizeci doar in caz de exceptie, cu motivare scrisa catre petern.
ce hotarare a consiliului local s-a decis taierea copacilor din fata casei mele - asta este informatie si de interes general, pentru ca acei copaci dadeau umbra si oxigen orasului, nu numai mie, dar si de interes personal.

Referitor la teremenul de 10 zile pentru raspuns sunteti in eroare,prevederea mentionata precizeaza strict termenul de 30 zile
OG nr 27/2002 Art. 8
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice
petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul,
indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
"(2) Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte
autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării
petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă."

Daca doriti sa scurtati termenul de aflare HCL privitor la taiere copaci ,cautati pe site-ul institutiei hotararea care va intereseaza
Ei, de aia am zis si tot repet ca pe situl asta incepe sa fie penibil cati neavizati isi dau cu parerea.
Asadar, nenea Goe, sau domnu' Goe agent 007, ia de citeste rogu-te legea. Este simplu de gasit. Ia de citeste articolul 7 din 544/2001, si daca vrei neaparat, pune pe google si ACTUALIZAT.

Termenul este de 10 ZILE.

Asadar, pe date de interes public, termenul este de 10 zile, ba chiar de 24 de ore daca esti membru al presei.

Cat priveste a doua parte a raspunsului dumitale, imi pare sincer rau ca nu ai deslusit faptul ca nu ma intereseaza cati copaci sunt prin urbe si pe care i-a taiat domn' primar., Era doar un exemplu.

Iar despre taierea catorva copaci aflati pe o strada, daca tot vrei sa discutam despre astfel de subiecte, crede-ma ca nu se ia decizia in CL decat daca este vorba despre vreo comuna. Eu vorbeam de un oras normal, nu de un catun de la tara.

Am rugamintea ca pe viitor sa va abtineti de la a face judecato de valoare inainte sa cititi legea. Sau ce scrie pe situl asta, ca au fost publicate zeci de articole si raspunsuri despre 544/2001